هری پاتر نخستین مرجع فارسی زبان هواداران هری پاتر

هری پاتر نسخه موبایل

پنج گانه سینمایی و اقتباسی جانوران شگفت انگیز

پنج‌گانه «جانوران شگفت‌انگیز» مجموعه فیلم‌هایی است که بر حسب روایت خیالی و قدمت طولانی‌تر بستر داستان، نوعی پیش در آمد بر مجموعه داستان‌های هری پاتر محسوب می‌شود. این پنج‌گانه که توسط کمپانی برادران وارنر ارائه می‌شود، محصول مشترک بریتانیا و آمریکا در سبک درام-فانتزی است و فیلم‌نامه‌ی آن توسط جی.کی.رولینگ به رشته‌ی تحریر در آمده است. این مجموعه فیلم، سرآغاز تلاش رولینگ در راستای فیلم‌نامه‌نویسی است.

در تاریخ 12 سپتامبر 2013، کمپانی برادران وارنر اعلام کرد که قرار است همکاری خلاقانه‌ای با یکی از افراد مشهور جهان و پرفروش‌ترین نویسنده، یعنی جی.کی.رولینگ داشته باشد. در مرکز این همکاری، سری جدیدی از فیلم‌های دنیای جادویی رولینگ قرار دارد که با الهام گرفتن از کتاب درسی هری پاتر یعنی "جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها" است که با نام نیوت اسکمندر به چاپ رسیده است.

کوین سوجی‌هارا، مدیر اجرایی کمپانی سرگرمی برادران وارنر در این رابطه اعلام کرده است:

جانوران شگفت‌انگیز یک داستان کامل و اصلی است و آغازی بر فیلم‌نامه‌نویسی جی.کی.رولینگ خواهد بود. این داستان که در دنیای جادوگری رخ می‌دهد، به نمایش موجودات جادویی و شخصیت‌هایی می‌پردازد که برخی از آن‌ها برای طرفداران هری پاتر آشنا است. 

همچنین جی.کی.رولینگ درباره‌ی شکل‌گیری این ایده اظهار داشته است:

با وجود این که سری فیلم‌های جانوران شگفت‌انگیز در جامعه‌ی جهانی جادوگران و ساحرگان رخ می‌دهد که من بواسطه‌ی آن 17 سال خوش‌حال بودم، اما جانوران شگفت‌انگیز نه در ادامه‌ی هری پاتر است، و نه هری پاتر در ادامه‌ی آن. بلکه توسعه‌ای برای دنیای جادویی است. قوانین و آداب و رسوم جامعه‌ی مخفی‌شده‌ی جادوگران، برای هرکسی که کتاب‌های هری پاتر را خوانده یا فیلم‌های آن را تماشا کرده است، آشناست. داستان نیوت در نیویورک آغاز می‌شود آن هم هفتاد سال پیش از آن که هری به دنیا بیاید.

همه‌ی این‌ها زمانی آغاز شد که کمپانی برادران وارنر، همراه با این پیشنهاد که جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها را به فیلم تبدیل کنیم، نزد من آمد. من فکر کردم که این ایده‌ی جالبی است، اما ایده‌ی دیدن نیوت اسکمندر، نویسنده‌ی خیالی جانوران شگفت‌انگیز، که توسط نویسنده‌ای دیگر درک شود دشوار بود. با زندگی کردن برای مدت طولانی در دنیای خیالی، من حس بسیار محافظه‌کارانه‌ای نسبت به آن داشتم، و من همین الان هم چیزهای زیادی در مورد نیوت می‌دانم. همان‌طور که طرفداران سرسخت هری پاتر خواهند فهمید، من نیوت را بسیار دوست دارم تا جایی که حتی نوه‌اش، رولف را به ازدواج یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌هایم در سری هری پاتر در آوردم، یعنی لونا لاوگود.

همان‌طور که پیشنهاد کمپانی برادران وارنر را بررسی می‌کردم، ایده‌ای شکل گرفت که نمی‌توانستم آن را رها کنم. همین باعث شد تا من ایده‌ی خودم را برای فیلم به کمپانی برادران وارنر ارائه دهم.

من خصوصا می‌خواهم از کوین سوجی‌هارا از کمپانی برادران وارنر تشکر کنم. به خاطر حمایتش در این پروژه که اگر او نبود هرگز اتفاق نمی‌افتاد. من همیشه گفته‌ام که تنها زمانی دوباره دنیای جادویی را ملاقات خواهم کرد که ایده‌ی هیجان‌انگیزی درباره‌ی آن داشته باشم. 

در ابتدا تصمیم بر این بود تا مجموعه فیلم‌های جانوران شگفت‌انگیز، سه‌گانه باشد و در طی سه فیلم به انجام برسد. اما در 14 اکتبر 2016 جی.کی.رولینگ اعلام کرد که این سه‌گانه قرار است تبدیل به پنج‌گانه شود و در کنار جانوران شگفت‌انگیز یک که حتی فیلم‌برداری آن نیز به پایان رسیده بود، شاهد چهار فیلم دیگر خواهیم بود. رولینگ بیان داشت که او هم اکنون از طرح هر پنج فیلم نقشه‌برداری کرده است.

ما همیشه می‌دانستیم که قرار است بیش از یک فیلم از جانوران شگفت‌انگیز داشته باشیم. از همان ابتدا این را می‌دانستیم. ما جانوران شگفت‌انگیز را سه‌گانه در نظر گرفتیم، زیرا می‌دانستیم بیشتر از یک فیلم خواهد شد. اما اکنون طرح کلی چیده شده و ما مطمئن هستیم که قرار است پنج فیلم داشته باشیم. 

محتوای فیلم از سال 1962 آغاز می‌شود، زمانی که جادوگر سیاه و قدرتمند یعنی گلرت گریندل‌والد به دنبال جمع‌آوری پیروانی است تا عقیده‌ی خود یعنی حکم‌فرمایی اصیل‌زادگان بر غیر جادوگران را در جهان پیاده‌سازی کند. نیوت اسکمندر در فیلم اول، موفق به دستگیری گریندل‌والد می‌شود، اما در ادامه گریندل‌والد می‌گریزد و با فراخوانی دامبلدور، نیوت و همراهانش درگیر ماجرایی خطرناک می‌شوند.

گریندل‌والد قرار است نقش بزرگی در این دنیای جادویی توسعه‌یافته داشته باشد. هم‌چنین خبرها حاکی از آن است که یادگاران مرگ و ابر چوبدستی نیز نقش مهمی ایفا خواهند کرد و البته که آلبوس دامبلدور جوان هم در این فیلم حضور خواهد داشت و احتمالا شاهد دوئل تاریخی گریندل‌والد و دامبلدور نیز خواهیم بود.

در ادامه تاریخ‌های احتمالی اکران فیلم‌های جانوران شگفت‌انگیز را خواهید دید.

- جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها » 16 نوامبر 2016

- جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد » 16 نوامبر 2018

- جانوران شگفت: رازهای دامبلدور » 15 آوریل 2022

- جانوران شگفت‌انگیز چهار » سال 2024

- جانوران شگفت‌انگیز پنج » سال 2026

آلبوم تصاویر پاسخگوی سوالات ما؟

مجموعه فیلم‌های جانوران شگفت‌انگیز


هرگونه نسخه برداری از محتوای این سایت تنها با ذکر نام «جادوگران» مجاز است. ۱۴۰۳-۱۳۸۲
جادوگران اولین وبسایت فارسی زبان هواداران داستان های شگفت انگیز هری پاتر است. به عنوان نخستین خاستگاه ایرانی ایفای نقش مبتنی بر نمایشنامه نویسی با محوریت یک اثر داستانی در فضای مجازی، پرورش و به ارمغان آوردن آمیزه ای از هنر و ادبیات برجسته ترین دستاورد ما می باشد.